Benzine Gece Yarısından İtibaren 1,79 Lira Zam Gelecek

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına bir zam daha geliyor. Geçtiğimiz günlerde motorine yansıyan büyük zam sonrası şimdi de benzine zam bekleniyor. Gece yarısından itibaren geçerli olacak zamla birlikte benzine 1,79 lira zam yapılması bekleniyor.

Benzin ve Motorin Fiyatları Sürekli Değişiyor

Benzin ve motorin fiyatları, Brent petrol fiyatlarındaki değişimlere bağlı olarak sürekli olarak güncelleniyor. Geçtiğimiz günlerde motorine yapılan zamla birlikte motorin fiyatları rekor seviyelere ulaşmıştı. Şimdi de benzine yapılacak zamla birlikte akaryakıt fiyatlarındaki artış trendi devam ediyor.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, motorinin litre fiyatı Konya'da ortalama 45,74 TL'ye yükselmiş durumda. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak zamla birlikte benzinin litre fiyatının da artması bekleniyor.

akaryakita-benzine-motorine-zam

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle hesaplanıyor. Bu hesaplamada ayrıca gümrüksüz rafineri fiyatının belirlenmesinde Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru da dikkate alınıyor.