Zorunlu trafik sigortası primlerine son zam daha geldi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yayımlanan genelgeye göre, Haziran ayında zorunlu trafik sigortası primleri yüzde 3,25 artacak.

Lüks Tutkusu: Mercedes'in Yeni Konya Bayisi HASMER Oldu! Lüks Tutkusu: Mercedes'in Yeni Konya Bayisi HASMER Oldu!

Resmi Gazete'de Yayımlanan Karar

Genelgede şu ifadelere yer verildi: "Madde 1-14/07/2007 tarih 26582 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmeliğin geçici 11. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 2024 yılı mayıs ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan azami primler, 2024 yılı haziran ayı için yüzde 3,25 artırılarak uygulanır."

Vatandaş Tepkili

Zorunlu trafik sigortasındaki prim artışı, her ay endeksi oluşturan asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve motorlu araçlardaki fiyat değişimleri dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu karara göre Haziran ayında zorunlu trafik sigortasındaki fiyat artışı daha fazla olacak. Vatandaşlar zamlı tarifeye tepki gösterdi.

Hasar Maliyet Endeksi Belirleyici

SEDDK, 1 Mayıs itibarıyla hasar maliyet endeksi uygulamasını devreye aldı. Bu uygulamaya göre, her ay belirli bir oranda prim artışı yapılabilecek. Yetkililer, prim artışlarının sebebini hasar maliyetlerindeki artışa bağlıyor.