Bireysel kredi ya da kredi kartı borcu olan vatandaşlardan binlerce kişiye art arda şoklar geldi. Gelen son dakika açıklamasında bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısının Mayıs ayında aylık bazda ciddi seviyede arttığı görüldü.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında bireysel kredi kartı borcunu ödeyemediği gerekçesiyle yasal takibe intikal eden kişi sayısının 2023 yılı Mayıs ayında 76 bin kişi olduğu bildirildi. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı ise aynı dönemde 100 bin kişi oldu.

Hem kredi hem de kredi kartı borcundan dolayı bu ay toplamda 176 bin kişi hakkında yasal takip başlatıldığı ve bu kişilere haciz uygulanacağı bildirildi.

TBB'den konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında, "Öte yandan, Risk Merkezi verilerine göre, Mayıs 2023 itibarıyla bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklari bir önceki yıla göre yüzde 20 artış ile 38 milyar TL olmuştur" ifadelerine yer verildi.

HABER7