İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı, 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik ücretsiz ulaşım hakkının iptali iddialarını yalanladı. Kösedağı, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul'da 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşıma hakkının iptali söz konusu olmadığını belirtti.

Günlerdir bazı belediyelerin 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma uygulamasını sonlandıracağına dair haberler gündemi meşgul ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de benzer bir adım atabileceği iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak Mesut Kösedağı'nın yaptığı açıklama, İBB'nin 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz geçiş hakkını devam ettireceği yönündeki kaygıları giderdi.

Kösedağı açıklamasında, "İstanbul’da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz taşıma hakkının iptali söz konusu değildir. İBB olarak 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz geçiş hakkını karşılamaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

65 yaş üstü vatandaşların toplu taşımadan ücretsiz yararlanma hakkının sürdürülmesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu kesime yönelik duyarlılığını yansıttığı bir adım olarak değerlendirildi.

Son dönemde yaşanan bu tür uygulama değişiklikleri, toplumun dikkatini çekerken, İstanbul'daki gelişme, 65 yaş üstü vatandaşların günlük yaşamlarını sürdürmelerini kolaylaştırmak amacıyla alınan bir tedbir olarak önem kazanıyor.