7 Temmuz'da Avrupa Birliği'nin yeni güvenlik regülasyonu GSR II yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra belirtilen donanımlara sahip olmayan araçlar satılamayacak. Bu durum, Türkiye'deki araç satışlarını da önemli ölçüde etkileyecek.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uygulamanın Türkiye'de 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek olmasının sektörü olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Bozkurt, "7 Temmuz'a kadar ellerinde kalan araçları satabilmek adına otomobil markaları zararına bile kampanya yapıyorlar" dedi.

Bozkurt, araç satışlarında yaşanan düşüşün nedenlerini ise yüksek faizler, artan araç fiyatları ve azalan talep olarak sıraladı. Bozkurt, ayrıca son dönemde yeni bir otomobil satın almaya gücü yetenlerin azaldığını ve araç ihtiyacı olan kişi sayısında da azalma yaşandığını kaydetti.

Konya Piyasaları Erkenden Tatile Başladı: Altın, Euro ve Dolar'da Son Durum Konya Piyasaları Erkenden Tatile Başladı: Altın, Euro ve Dolar'da Son Durum

7 Temmuz'dan sonra araç satışlarında nasıl bir değişim yaşanacağı merak konusu. Yetkililerden bu konuda bir açıklama gelmesi bekleniyor.