Tarihi Meram Hamamı Oyuncak Müzesine Dönüşüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Meram Köprüsü'nün yanındaki Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı'nın restorasyonunu tamamladı. 1424 yılında Karamanoğulları Beyliği döneminde inşa edilen ve halk arasında Meram Hamamı olarak da bilinen tarihi yapı, 800 yıl sonra yeniden ihya edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hamamın restorasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, "600 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yapılan, Konyalıların 'Meram Hamamı' diye bildiği Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı'nda restorasyon çalışması gerçekleştirerek, tekrar şehrimizin hizmetine sunacak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz." dedi.

Tarihi Meram Hamami (2)

Altay, restore edilen hamamın oyuncak müzesi olarak kullanılacağını da sözlerine ekledi. Altay, "Restorasyonun ardından oyuncak müzesi olarak kullanılacak yapı, ailelerin çocuklarıyla beraber her daim ziyaret edebileceği yeni bir mekân olacak. Böylece Meram'ımız çok önemli bir hizmet daha kazanacak." diye konuştu.

Tarihi Meram Hamami (3)

Meram'da Yeni Projeler

Konya Büyükşehir Belediyesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı'nın restorasyonunun yanı sıra Meram'da başka projeler de hayata geçiriyor. Bu projeler arasında Çamlıbel Çevre Düzenlemesi çalışması, tarihi Tavusbaba Camii'nin güçlendirilmesi ve bin araçlık yeraltı katlı otoparkı yer alıyor.

Tarihi Meram Hamami Yeniden 2

Başkan Altay, bu projelerle Meram'ın marka değerini daha da yükselteceklerini ifade etti.

Sıkı Durun! Konya'da Çok Değerli 14 Arazi Yeni Sahiplerini Bekliyor Sıkı Durun! Konya'da Çok Değerli 14 Arazi Yeni Sahiplerini Bekliyor

Tarihi Meram Hamami Yeniden 1

Konya Tarihi Diriliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi eserlerin ihya edilmesi konusundaki çalışmaları devam ediyor. Başkan Altay, Dârülmülk Projesi başta olmak üzere birçok tarihi eserin restore edilerek şehre kazandırıldığını söyledi. Altay, bu projelerle Konya tarihinin ve kültürünün daha fazla hissedileceğini vurguladı.

Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı Hakkında

Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı, 1424 yılında Karamanoğulları Beyliği döneminde inşa edildi. 652 metrekarelik alana sahip olan ve toplam 16 mekândan oluşan tarihi yapı, zaman içinde deforme olmuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen hamam, oyuncak müzesi olarak yeniden hizmete açılacak.