ABD'li teknoloji devi Apple'ın en yeni akıllı saat modelleri Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9'un ABD'de satışı yasaklandı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Ekim ayında tıbbi izleme teknolojisi şirketi Masimo'nun şikayeti üzerine Apple'a söz konusu akıllı saatlerin ithalatını ve satışını durdurma talimatı vermişti.

25 Aralık'a kadar veto etme süresi olan ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, ITC'nin kararını veto etmedi. Bu kararla birlikte, Apple'ın en yeni akıllı saat modelleri Apple Watch Ultra 2 ve Watch Series 9'un ABD'de satışı yasaklandı.

ABD Ticaret Temsilciliğinden (USTR) yapılan açıklamada, ITC'nin Apple'ın, ABD merkezli Masimo ve Cercacor Laboratories'e ait iki patenti ihlal ettiğini tespit ettiği anımsatıldı.

iPhone kullanıcıları dikkat! Bu uygulama üzerinden saldırıyorlar iPhone kullanıcıları dikkat! Bu uygulama üzerinden saldırıyorlar

Açıklamada, dikkatli istişarelerin ardından ITC'nin kararının bozulmamasına karar verildiği ve söz konusu kararın bugün itibarıyla kesinleştiği bildirildi.

Apple ise ABD Federal Temyiz Mahkemesine başvurarak karara itiraz etti. Kararın durdurulması için talepte bulunan Apple, saatlerin yeniden tasarlanmış versiyonlarının Masimo'nun patentlerini ihlal edip etmediğine 12 Ocak'a kadar karar verecek ABD Gümrük ve Sınır Korumasının değerlendirmesinin beklenmesini istedi.

Apple'ın itirazına rağmen, ABD'de Apple Watch Ultra 2 ve Series 9'un satışı yasaklanması, şirketin ABD pazarındaki satışlarına ve gelirlerine olumsuz etki yapabileceği değerlendiriliyor.

Editör: Haber Merkezi