DMM: Akaryakıt Fiyat Göstergesi İddiaları Doğru Değil

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), bazı sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan akaryakıt dağıtım şirketlerine yönelik fiyat göstergesi iddialarını yalanladı. Söz konusu iddialara göre, şirketlerin bayilerinden yıl sonuna kadar fiyat tabelalarını üç haneli yapmaları isteniyordu. Ancak DMM'nin yaptığı açıklamaya göre, bu iddialar gerçeği yansıtmıyor.

DMM tarafından yapılan açıklamada, "Akaryakıt dağıtım şirketleri, bayilerinden yıl sonuna kadar fiyat tabelalarını 3 haneli olacak şekilde yenilemelerini istedi." iddiasının doğru olmadığı belirtildi. Yapılan araştırmalar sonucunda, akaryakıt şirketlerinin böyle bir talepte bulunmadığı tespit edildi. Ayrıca şirketlerin, akaryakıt fiyatlarının yıl sonunda üç hanelere geleceği yönünde bir öngörüsü veya tahmini olmadığı da vurgulandı.

Açıklamada, seçim öncesinde kamuoyunu manipüle etmek amacıyla kasıtlı bir şekilde üretilen dezenformasyonlara itibar edilmemesi gerektiği de belirtildi. Bu tür yanıltıcı bilgilerin yayılmasının önlenmesi için dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.