Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Zammı Geliyor

Geçtiğimiz haftalarda gelen zamların ardından, akaryakıt fiyatlarına bir zam daha yolda. ÖTV zammı ile birlikte benzin ve motorin fiyatlarının ciddi oranda artması bekleniyor. Bu zamla birlikte Konya'da benzin ve mazot fiyatlarının 50 liraya yaklaşması öngörülüyor. Araç sürücülerini zor günler bekliyor.

Konya'da İlk Gördüğünüz Benzinciye Girin ve Deponuzu Doldurun Konya'da İlk Gördüğünüz Benzinciye Girin ve Deponuzu Doldurun

3 Temmuz'dan Sonra Tabelalar Değişecek

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından akaryakıta gelecek ÖTV zammı da netleşecek. 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileri sonrasında, ÖTV zammının yürürlüğe girmesiyle birlikte tabelalar yeniden değişecek.

Konya’da şu anda benzinin litresi 44,07 TL, motorinin litre fiyatı ise 44,18 TL. ÖTV zammıyla birlikte bu fiyatların daha da artması bekleniyor.

Akaryakıt 50 TL'ye Yaklaşıyor

Türkiye genelinde akaryakıt ve Otogaz/LPG fiyatlarında ÖTV kaynaklı bir zam bekleniyor. ÖTV'ye yüzde 20 oranında zam gelmesi bekleniyor. Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) yüzde 20 artması halinde, ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde ise 10.63 liraya çıkacak.

ÖTV zammıyla birlikte benzinin litresinin 42.40 TL'den 44.67 TL’ye, motorinin litresinin ise 42.51 TL’den 44.64 TL’ye çıkması bekleniyor. Bu artışlarla birlikte, benzin ve motorin fiyatlarının 50 TL'ye yaklaşması kaçınılmaz hale gelecek.

Editör: Haber Merkezi