Brent petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sürerken, Dolar kurunun da Türk Lirası karşısındaki yükselişi akaryakıt fiyatlarında yeni bir zam dalgasının kapısını açtı.

Yılın en yüksek seviyesinde seyreden ve yeniden 90 Dolar bandının üzerinde hareket eden brent petrol, dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü arz kesintisi kararlarını yıl sonuna kadar uygulamaya devam etme kararlarının etkisini yaşamaya devam ediyor.

BRENT PETROL 100 DOLAR OLACAK

ABD yatırım bankası Goldman Sachs da brent petrol fiyatları için yeni tahminini açıklayarak 100 Dolar'ı işaret etti. ABD'li dev yatırım bankasının bu tahminine Dolar kurunun Türk Lirası karşısındaki yükselişi de eklenince yakın tarihte Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının yine, yeniden zamlanması gündeme geldi.

brent-petrol-fiyati-20-eylul-2023-1

Goldman Sachs petrol analizinde son dönemdeki rallinin önemli kısmının geride kaldığı görüşünde. Petrol fiyatları OPEC+'nın başlıca üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya'nın önemli arz kısıntıları sonrası 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Ancak bu sefer Türkiye'de benzin ve motorinin fiyatı zammı yalnızca, brent petrol ve Dolar'daki yükseliş nedeniyle olmayacak. Çünkü AK Parti hükümeti tarafından benzin ve motorin fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacak Karbon Vergisi için hazırlıklara başlandı.

brent-petrol-fiyati-20-eylul-2023-2

KARBON VERGİSİ GELİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından açıklanan Orta Vadeli Program'da da yer alan karbon vergisi, sera gazı emisyonlarını azaltmayı teşvik eden bir çevresel vergidir. Karbon vergisi, tüketim veya ithalat sırasında oluşan karbon dioksit emisyonlarının ekonomik olarak cezalandıran bir vergi türüdür.

brent-petrol-fiyati-20-eylul-2023

Hatırlanacağı gibi karbon vergisi AK Parti iktidarı tarafından daha önce de gündeme getirilmiş, ve 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Ancak bu karar yürürlüğe koyulmadı. Eğer Karbon Vergisi bu sefer yürürlüğe konulursa, Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hem brent petroldeki yükselişin, hem Dolar kurundaki yükselişin hem de Karbon Vergisi nedeniyle rekor üstüne rekor kırmaya devam edecek.

TERS DÖNEME DENK GELECEK

Bu zam dalgası, Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının son bir yılda yüzde 150'den fazla arttığı bir dönemde gerçekleşecek. Bu durum, akaryakıt fiyatlarının yükselmesiyle birlikte artan ulaşım maliyetleri nedeniyle başta ticari işletmeler olmak üzere tüm vatandaşların bütçelerini olumsuz etkileyecek.