Akaryakıt fiyatlarındaki artışın Türkiye genelinde yarattığı ekonomik zorlukların bir sonucu olarak, Aksaray'da da toplu ulaşım ücretlerine peş peşe zamlar gelmeye devam ediyor. Bu artışların etkisiyle, Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, 65 yaş üstü vatandaşların minibüsleri ücretsiz kullanım hakkının sonlandırılacağını duyurdu.

Türkiye Şoförler ve Otobüsçüler Federasyonu ile Türkiye Tüm Özel Halk Otobüsler Derneği'nin katılımıyla gerçekleşen toplantı sonucunda alınan karara göre, 65 yaş ve üstü vatandaşlar için sağlanan ücretsiz taşıma hizmeti 15 Ekim 2023 tarihinden itibaren sona erecek. Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Veysel Öztürk, bu kararın gerekçesini, devletin 65 yaş üstü vatandaşlar için verdiği bin 700 TL maddi desteğin yetersiz kalmasına dayandırdı.

Başkan Öztürk yaptığı açıklamada, "15 Ekim 2023 tarihinden sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için ücretsiz biniş hakkını sonlandırıyoruz. Ücretsiz taşıma hizmeti artık sadece şehit yakınları, gaziler, polisler, engelliler ve basın mensupları için geçerli olacak" ifadelerini kullandı. Bu değişiklik, devlet desteklerinin yetersizliği nedeniyle alındı ve toplu taşıma ücretlerine yapılan zamların ardından ekonomik dengelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekliliği vurgulandı.

Evi Kayalık Üstünde Olanlar Dikkat! Uzman İsim Uyardı Evi Kayalık Üstünde Olanlar Dikkat! Uzman İsim Uyardı

Aksaray'da yaşanan bu gelişme, akaryakıt zamlarının toplumsal yaşama olan etkilerinin bir yansıması olarak dikkat çekiyor. 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz taşıma hizmetinin sona erdirilmesi, hem yerel hem de ulusal düzeyde geniş yankı uyandırdı. Toplu taşıma ücretleri konusundaki bu değişiklik, vatandaşların günlük hayatını etkileyecek önemli bir gelişme olarak kayda geçti.