2024 yılına hızlı bir yükselişle giriş yapan altın, tüm yatırım araçlarını geride bırakarak yatırımcısına en yüksek getiriyi sağladı. Bu yükselişten memnun olan altın yatırımcıları, kar satışları için en doğru zamanı araştırırken, beklenen uyarı Ekonomist Atilla Yeşilada'dan geldi.

Yeşilada, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceğine dair merak edilenleri yanıtladı ve yatırımcılara şu ifadelerle seslendi:

"Ben hiç beklemiyordum altından bu kadar hızlı yükseliş. Fed'in faiz indirimlerine geçeceğinin fiyatlandığı söyleniyor, itiraz etmiyorum ama bence temel neden bu değil. İlk neden, Çin başta olmak üzere dolarla sıkıntısı olan ülkelerin altın stoklarını biriktirdiğini görüyoruz. Her zaman merkez bankaları altın pazarında önemli bir alıcı olmuştur ama yavaş yavaş daha önce ağırlığını hissettirmedikleri kadar piyasaya girmeye başladılar. Bu merkez bankaları arasında Türkiye de ciddi bir rol oynuyor."

Konya Altin Fiyatlari 19 Mart 2024

Altın Fiyatlarının Tepeye Ulaştığı Uyarısı

Yeşilada, altın fiyatlarının tepeye ulaştığını ve sene sonu için en iyimser tahminin 2200 dolar olduğunu belirterek, "Ons altındaki bu hedefe gelindi ve açıkçası artık altında çok fazla vakit kaybetmem." dedi.

Altın Yatırımcılarına Tavsiyeler

Yeşilada, altın yatırımcılarına şu tavsiyelerde bulundu:

  • Altın fiyatlarındaki yükselişin bir süre daha devam edebileceğini, ancak bu yükselişin kalıcı olmayacağını düşünüyorum.
  • Altın yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır. Kısa vadeli dalgalanmalara aldırmadan yatırımlarınızı uzun vadede değerlendirmenizi tavsiye ederim.
  • Altın yatırımlarınızı diversifiye etmeniz önemlidir. Tüm yatırımlarınızı altına yatırmak yerine, farklı yatırım araçlarına da yatırım yapmanız risklerinizi azaltacaktır.

İslam Memiş'ten Farklı Bir Görüş

Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş ise altın fiyatlarının 3 ay sonra daha da yükseleceğini savunuyor. Memiş, gram altının 3 ay sonra 2700 TL'ye ulaşacağını tahmin ediyor.