100 Kalem Mal ve Hizmetin Güncel Fiyatları Ortaya Çıktı: TÜİK Verileri Ne Kadar Gerçekçi? 100 Kalem Mal ve Hizmetin Güncel Fiyatları Ortaya Çıktı: TÜİK Verileri Ne Kadar Gerçekçi?

Altın fiyatları, uluslararası piyasalarda ve yerel olarak Konya'da rekor seviyelere tırmanmaya devam ediyor. Ons altın, genel olarak zayıf seyreden dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerindeki düşüşlerin etkisiyle 2000 dolar sınırında dalgalanıyor. Bugün içerisinde en yüksek 1998 doları gören ons altın, saat 09.05 itibarıyla yüzde 0,37 artışla 1997 dolarda işlem görüyor. Bu durum, altına olan talebin yükselmesinde etkili oluyor.

Gram altın fiyatları ise ons altına paralel olarak yükselişini sürdürüyor. Bugün 1853 liraya kadar tırmanan gram altın, şu dakikalarda yüzde 0,27'lik bir primle 1851 liradan alıcı buluyor. Konya piyasalarında ise altın rekor üstüne rekor kırıyor. Gram altın, 1899 TL'ye satılırken alış fiyatı 1881 TL seviyesinde bulunuyor.

altin-rekor-23-kasim

Öte yandan çeyrek altın fiyatları da yükseliş trendinde. Çeyrek altın, Konya piyasalarında 3210 TL'ye kadar çıkarken, alış fiyatı da 3006 TL seviyesine yükseldi.

Uzmanlar, küresel belirsizlikler ve ekonomik dalgalanmaların yatırımcıları güvenli liman arayışına iterek altına olan talebi artırdığını belirtiyor. Altın fiyatlarındaki bu yükselişin, piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi