Şirket Yüksek Kar Vadetti

Ankara merkezli bir güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımı şirketi, 2020-2021 yılları arasında sosyal medya üzerinden verdiği reklamlarla Türkiye genelinde 50 bin üye yaptı. Şirket, "kar payı ortaklığı" adı altında yüksek kar vaadinde bulundu.

Mağdurlar Paralarını Kripto Olarak Gönderdi

Mağdurlar, şirkete yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yaptı. Yatırımlar kripto para olarak şirketin hesaplarına aktarıldı.

Kar Payı Alamayınca Şirket Kayboldu

Bir süre sonra yatırımcılara kar payı ödenmedi. Mağdurlar şirket yöneticileriyle iletişime geçmeye çalıştı ancak şirket sahibi G.C.Ç. ile eşi A.Ç., mağdurları tehdit ederek hak talep edemeyeceklerini öne sürdü. Şirket yetkilileri daha sonra mağdurlarla iletişimi kesti ve kayıplara karıştı.

Mağdurlar Suç Duyurusunda Bulundu

Şubat ayında 20 mağdur Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Şikayette, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Tehdit", "Güveni kötüye kullanma", "Dolandırıcılık", "Nitelikli dolandırıcılık", "Evrakta sahtecilik", "Resmi evrakta sahtecilik" ve "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" gibi suçlamalar yer aldı.

Yüzlerce Kişi Daha Suç Duyurusunda Bulundu

20 kişinin suç duyurusunun ardından yüzlerce kişi de aynı şekilde 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şirket Sahibi İfadeye Gelmedi

Şirket sahibi G.C.Ç. ile eşi A.Ç.'nin ifadesine başvurulduğu ancak 1 aydır ifade için adliyeye gitmedikleri öğrenildi.

Mağdurlar Çiftlik Bank Benzetmesi Yaptı

Mağdurlar, aile bireyleri olan şirket yetkililerinin Çiftlik Bank gibi saadet zinciri mantığıyla kendilerini dolandırdığını belirtti.

Soruşturma Devam Ediyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.