Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan olan yıkıcı deprem 11 ili vurdu, on binlerce can kaybı yaşandı, çok sayıda bina yerle bir oldu. Türkiye'yi hüzne boğan çifte felaketin ardından Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Türkiye diri fay haritası yayımladı.

MTA'nın diri fay haritaları, Ankara'da tedirginliğe neden oldu. Bilimsel verilere dayanmadan yapılan paylaşımlar kentte yeni bir fay ortaya çıktığı algısını oluşturdu. Bağlıca'dan Yapracık'a uzanan fay, uzmanlara göre yeni değil ve büyük deprem riski taşımıyor.

TRT'nin haberine göre, Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu, Yapracık-Bağlıca arasında, otoyolun hemen kenarından geçen fayın daha önceden de bilindiğine işaret etti.

Seyitoğlu, "Bu daha önce Etimesgut'ta 3,5 civarındaki depremlerin kaynağı olarak bizim tarafımızdan bilinen bir yapı" diye konuştu.

Deprem bölgesi beşik gibi sallanıyor Deprem bölgesi beşik gibi sallanıyor

Prof. Dr. Seyitoğlu, ana yapı olmadığı için yıkıcı büyüklükte deprem riski oluşturmadığına dikkati çekti: "Ana yapı değil. O yüzden kuşku ve heyecan yapılmasına gerek yok."