İçişleri Bakanlığı, trafik güvenliğini ve düzenini sağlamak amacıyla 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren tescil edilen araçlarda APP plaka kullanımını yasaklamıştı. Bakanlık, bu yasağa uymayanlara uygulanacak cezaları da duyurdu.

Buna göre, APP plaka kullananlara 2.647 TL para cezası kesilecek. Ayrıca, resmi belgede sahtecilik suçundan da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Sahte plaka kullananlara ise 32.170 TL para cezası ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Bakanlık, yaptığı açıklamada, "Sahte ve APP kullanmak suçtur ve cezai yaptırımları mevcuttur. APP kullanmaya devam edenlere 2.647 TL, sahte plaka kullananlara ise 32.170 TL para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecektir. Trafik sorunlarının çözümü, trafik kurallarına uyumla sağlanır, lütfen trafik kurallarına uyalım" ifadelerini kullandı.x

app-plaka-ornegi

APP PLAKA NEDİR?

APP plaka, standart plakalardan farklı olarak daha büyük ve kalın karakterlerden oluşan plakalardır. Bu plakalar, genellikle özel bir pres makinesi kullanılarak üretilir.

APP plakaların özellikleri şunlardır:

  • Standart plakalara göre daha büyük ve kalın karakterlerden oluşurlar.
  • Standart plakalardan farklı renklerde ve şekillerde tasarlanabilirler.
  • Standart plakalardan daha dikkat çekicidirler.

APP plakaların kullanımı, Türkiye'de 2017 yılında yasaklanmıştır. Bu yasak, trafik güvenliğini ve düzenini sağlamak amacıyla getirilmiştir.

APP plakaların yasaklanma gerekçeleri şunlardır:

  • APP plakalar, trafikte karışıklıklara neden olabilir.
  • APP plakalar, trafik ekiplerinin araçları tespit etmesini zorlaştırabilir.
  • APP plakalar, trafik güvenliğini tehlikeye atabilir.