Araç sahiplerine önemli bir hatırlatma: 2023 Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri için son 3 gün yaklaşıyor! Bu yıl bir defaya mahsus getirilen ek MTV ödemelerinin ilk taksit ödeme süresi 31 Ağustos'ta sona erecek. Ancak 200 bin TL'yi aşan tutarlar için dikkat çekici bir detay var.

2023 MTV vergisi, aracın motor büyüklüğü, yaşı ve değeri gibi faktörlere göre belirleniyor. Özellikle 3 yaşına kadar olan ve 1300 cc altı motor hacmine sahip araçlar için ek vergi getirilmediğinde 2.120 TL olan MTV tutarı, ek vergiyle birlikte 4.240 TL'ye çıkıyor. Bu yeni düzenleme ile en yüksek MTV tutarı 202 bin 304 TL'ye kadar yükselebilecek.

Bursa kaynaklarını heba etmek istemiyor Bursa kaynaklarını heba etmek istemiyor

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen illerde bazı istisnalar bulunuyor. Depremler nedeniyle etkilenen bölgelerde kayıtlı ve tescilli taşıtlar ile depremde hasar gören binaların sahiplerine ait araçlar ek MTV'den istisna tutuluyor.

MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz aylarında iki taksitte gerçekleştiriliyor. Kanun teklifi Meclis'ten geçerse, Ocak'ta ilk taksitini ödeyen araç sahipleri, ek vergiyi ödedikleri taksit tutarı kadar kanunun yayımlandığı ayın sonuna kadar ödeyebilecek. İkinci taksit ise Kasım ayı sonuna kadar iki eşit taksitte ödenebilecek.

Kanunun yayımlanmasının ardından trafiğe çıkacak yeni araç sahipleri, ek MTV tutarını araçların normal MTV ödeme dönemiyle birlikte peşin olarak ödemek zorunda kalacaklar.

yeni-mtv-oranlari

Ek MTV ödemeleri İnteraktif Vergi Dairesi veya mobil uygulama üzerinden (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) 02.00-23.45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların kartları, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkelerde faaliyet gösteren bankalara ait kartlar, vergi tahsilatına yetkili bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Araç sahipleri, unutulmaması gereken bu önemli süreçte ek MTV ödemelerini son 3 gün içerisinde tamamlayarak trafikten çekilme veya diğer sıkıntılardan kaçınabilecekler.