Son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yapılan ve 2019 yerel seçimlerinde seçim vaatleri arasında olan Konya Ardıçlı TOKİ Konutları'nda ilk etap teslim edildi. 1057 konutun teslim edildiği projede hak sahipleri büyük bir mahallede ikametlerine başladı. Vatandaşlar "Ardıçlı TOKİ etapları ne zaman teslim edilecek" sorusunu sormaya başladı.

2020 yılında ihalesi tamamlanan TOKİ Ardıçlı 2, 3, 4, 5 ve 6. etaplarda ise çalışma sürüyor. Uydu görüntülerinde etapların birçoğunun tamamlandığı ve çevre düzenlemesi aşamasına geçildiği görüldü. 

Konyalı'nın kapısı ve gönlü her zaman sizlere açık Konyalı'nın kapısı ve gönlü her zaman sizlere açık

TOKİ ARDIÇLI KONUTLARINI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

TOKİ, Yüzde 92 seviyesine gelen konutlarda denetimlerini tamamladıktan sonra hak sahiplerine bildirim gönderiyor. Bunun ardından konutların teslim işlemi başlamış oluyor. Konya Ardıçlı'daki konutlarda en düşük seviye yüzde 88 ve yüzde 90'ı geçen konutlar mevcut. Bunun yanı sıra bazı etaplarda seviye yüzde 96'yı bulmuş durumda. Edinilen bilgilere göre TOKİ Ardıçlı Konutları'nın 2-3-4-5-6. etapları teslimat için gün sayıyor.

MERKEZDE KONUT KALMADI

Yaşanan felaketin ardından güvenli bölge olarak isim yapan Konya'ya akın eden depremzedelerin bazılarının konut satın aldığı, bazılarının ise deprem bölgesinde TOKİ tarafından yapılacak konutlara oturmak için kısa süreliğine Konya'da kiralık ev tuttuğu biliniyor. Devlet deprem bölgesinde evi yıkılanlara 5 bin, kiracılara ise 2 bin lira kira desteği sunuyor. Hal böyle olunca Konya'da kiralık ev bulmak bir anlamda mucizelere kaldı.

KONUT REZERVİ ORTAYA ÇIKARACAK

TOKİ Ardıçlı Projesi'nin teslim edilmesi durumunda özellikle şehir merkezinde çok büyük oranda kiralık konut rezervi ortaya çıkacak. Düğmeye basan TOKİ ise konutları en hızlı şekilde teslim edecek.

TESLİMATLAR 1 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Edinilen bilgiye göre konutlar 1 Nisan 2023 itibariyle etap etap teslim edilecek. Teslimat öncesinde hak sahiplerine bilgilendirme mesajı gönderilecek.

SU DEPOSU ENGEL OLMUŞTU

Daha önce teslim edilmesi beklenen Ardıçlı TOKİ Konutları’ndaki teslimat sürecinin uzamasında yapılacak olan deponun zamanında bitirilememesi etkili olmuştu. Şu an bu deponun da yapımının hızlı bir şekilde devam ettiği kısa bir süre sonra bitirilerek kontrollerinin sağlanacağı ve sorun kalmayacağı öğrenildi.