Türkiye'de asgari ücret artışı beklenirken, zincir marketlerdeki gıda ürünlerine yapılan ani zamlar, tüketiciler arasında endişe ve tepkiye yol açtı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yapılan açıklamalarda bu fiyat artışlarını sert bir dille eleştirdi.

"Asgari ücret resmi olarak açıklanmadan önce, pek çok temel gıda ürününe ve ihtiyaç maddelerine zam yapıldı. Üstelik sadece üç gün önce Ticaret Bakanlığı'nın denetimleri yapılmış olmasına rağmen fiyat artışları gerçekleşti." diyen Ağaoğlu, özellikle meyve, sebze, et, süt ürünleri ve bakliyat gibi temel gıda maddelerine ciddi artışlar yapıldığını vurguladı.

Tarihin En Çok Satan Cep Telefonları: Zamana Direnen Devler Tarihin En Çok Satan Cep Telefonları: Zamana Direnen Devler

Özellikle beyaz peynirin kilogram fiyatının 300 TL'yi aştığını belirten Ağaoğlu, marketlerde yumurta, et ve süt fiyatlarında sürekli artışlar gözlendiğine dikkat çekti. "Tedarikçilerin de sürekli olarak denetlenmesi gerekiyor." diyen Ağaoğlu, tüketicileri, fahiş fiyat artışlarını Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na bildirmeye çağırdı.

Marketlerde 30'lu yumurta fiyatının 115-140 TL bandına yükseldiğini, bakliyat ürünlerinde artışlar yaşandığını ve beyaz peynirin 240-300 TL bandında seyrettiğini ifade eden Ağaoğlu, bu fiyat artışlarının asgari ücretin konuşulmaya başlanmasıyla birlikte gerçekleştiğini vurguladı.

Tüketicilerin, Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na internet üzerinden bildirimde bulunabileceklerini hatırlatan Ağaoğlu, bu sürecin tüm yurttaşların aktif katılımıyla daha etkin hale gelebileceğini belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte, tüketiciler fiyat artışlarını gözlemleyerek, Ticaret Bakanlığı'nın alo 175 tüketici hattını kullanarak şikayetlerini iletebilirler.