Dilan Polat ile Engin Polat çiftinin, kara para aklama soruşturması kapsamında tutuklanmalarında avukatları Ahmet Gün'ün itirafları büyük bir dönüm noktası oluşturdu. Ahmet Gün, "etkin pişmanlık" hakkından yararlanarak savcılığa verdiği 3 saatlik ifadesinde, çarpıcı detaylara yer verdi.

Gün'ün ifadesine göre, Polat ailesine ait şirketler adına düzenlenen sahte faturaların arka planındaki planlama ve uygulama süreci detaylı bir şekilde açığa çıktı. Ahmet Gün, "Tasfiye halindeki Fekben Plastik Anonim Şirketi, Tekbaşer Temal ve Sanayi firması ile BYZGUN Güzellik Kozmetik şirketi, sahte fatura düzenlemek için kurulmuş firmalardır. Bu firmaların sahte düzenlemesi için devrini Sezgin Polat (Engin Polat'ın babası) aldırmıştır" ifadelerini kullandı.

Özellikle Dilan Polat'ın şirketi Rise And Shine firmasının satışlarının yüksek göründüğünü belirten Gün, "Bu nedenle tasfiye halindeki şirketlerden bu firmaya ve bahsettiğim firmalara dolgu amaçlı fatura düzenleniyordu" dedi.

Ahmet Gün, Engin Polat'ın bir telefon görüşmesinde Rise And Shine firmasının cirosunun 80 milyon TL'ye ulaştığını söylediğini ancak daha sonra 1 ay sonra yapılan beyanatta bu tutarın yarı yarıya düşürülerek 40-45 milyon TL arasında bir fatura düzenlendiğini itiraf etti.

En dikkat çeken açıklamasında ise Gün, "İptal edilen faturaların bedelleri dağıtıcı firma vasıtasıyla komisyonu kesilerek Rise And Shine hesaplarına gelmektedir. Burada mal karşılığı olmayan yüklü miktarda para girişi olmaktadır. Bu paranın kaynağının da bahis ya da başka bir kara para aklama olabileceğinden şüpheliyim" şeklinde konuştu.

Konya Yine Sallanabilir! Bu Tarihlere Dikkat Konya Yine Sallanabilir! Bu Tarihlere Dikkat

Gün, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak tahliye talep etti ve "Her türlü yardıma hazırım" dedi. Savcılığın koordinesindeki kolluk güçlerine işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma MASAK raporları ve şüphelilerin ifadeleriyle devam ederken, olayla ilgili detayların adli süreçte daha da netleşmesi bekleniyor.

İNTERNETHABER