Hakaret dolu sözler boşanma sebebi

5 yıllık evliliğinin ardından eşinin kendisine sarf ettiği hakaret dolu sözler nedeniyle boşanma davası açan kadın, mahkemeden haklı çıktı. Yargıtay, "bana karı çok" sözünü duygusal şiddet olarak değerlendirdi ve bu kararı emsal gösterdi.

Avukat Kübra Eraltay'dan uyarı

"Evlilik birliklerinin içerisinde tarafların birbirlerine hakaret etmeleri, birbirlerini küçümsemeleri, aşağılamaları duygusal şiddet olarak değerlendirildi. Çiftlerin birbirlerine hitap ederken sevgi ve saygı çerçevesinde iletişim kurmalarını öneriyorum."

Kadın yaşadıklarını anlattı

"Son tartışmalarımızda kaba tabirle 'bana karı çok, sana erkek çok' dedi. Bu sözler aklımdan çıkmadı. Sakinleştiğim zamanda bile gurur kırıcı olduğunu hissettim ve mahkemenin kapısını çaldım."

Yüksek mahkeme kararı onadı

Dava, Yargıtay ikinci hukuk dairesine gitti ve buradan emsal niteliğinde bir karar çıktı. Dosyayı görüşen yüksek mahkeme 'bana karı çok' sözünü duygusal şiddet saydı ve bu da boşanma sebepleri arasına eklendi.

Emsal karar diğer davalara da örnek olacak

Bu karar, benzer davalarda emsal teşkil edecek ve boşanma davalarında duygusal şiddetin önemini bir kez daha vurgulamış olacak.