Mevduat Faizlerinde Önemli Düşüş Gözlendi

Türk Lirası (TL) mevduat faizleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Kur Korumalı Mevduat (KKM) dönüşümünün hedeflerine ulaşılmasıyla kamu bankalarında 3 puanlık bir gerileme kaydetti. Bu önemli değişiklik, bankacılık sektöründen gelen kaynaklar tarafından açıklandı ve ayrıca kredi talebindeki yavaşlamanın da bu düşüşte etkili olduğu belirtiliyor.

KKM dönüşümünün yüzde 90'dan fazlasının TL mevduata döndüğü bilgisine dayanarak, Türkiye'de üç ay vadeli TL mevduat faizleri, 6 Ekim'de ortalama yüzde 45,49 iken 13 Ekim'de yüzde 44,62'ye geriledi.

Kredi Faizlerinde Düşüş Var

Geçen hafta cuma günü, kamu bankalarında yüzde 41 olan TL mevduat faiz oranları, yüzde 38'e çekildi. Özel bankalarda ise faiz oranları yüzde 20 ile yüzde 45 arasında değişiklik gösteriyor. TL mevduat faizlerinin, Merkez Bankası'nın sıkı para politikasının etkisiyle artış gösterdiği dönemden bu yana önemli bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor.

Son seçimlerin ardından ekonomi yönetimindeki değişikliklerle birlikte politika faizleri yüzde 8,5'ten yüzde 30'a hızlı bir yükseliş kaydetti. Bu durumun bir sonucu olarak kredi faizleri yüzde 60'ı aştı ve TL mevduat faizleri de yüzde 50'ye yaklaşmıştı. Ancak, KKM dönüşümlerinin etkisi ve ekonomi politikalarındaki değişikliklerle birlikte mevduat faizlerinde belirgin bir düşüş yaşandı.