Seçimlerde Kaybedilen İlçeye Yatırım Devam Ediyor

31 Mart Yerel Yönetimler seçimlerinde yüzde 49,44 oy oranıyla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Uğur İbrahim Altay, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Seçimde AK Parti’nin kaybettiği ilçelerden biri olan Çumra’da büyük bir atıksu arıtma tesisi kuruluyor.

Parayı dolandırıp kriptoya basmışlar! Konya Polisi tüm detayları ortaya çıkardı Parayı dolandırıp kriptoya basmışlar! Konya Polisi tüm detayları ortaya çıkardı

Halit Oflaz’ın Yerine Recep Candan Gelmişti

Çumra ilçesinde önceki dönemde AK Parti'den aday olarak belediye başkanlığı görevini seçimle kazanan Halit Oflaz, koronavirüse yakalanarak vefat etmişti. Oflaz’ın yerine göreve Recep Candan gelmişti. Ancak, 31 Mart seçimlerinde Çumra’da kazanan isim Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Aydın oldu.

Atıksu Arıtma Tesisi ile Tarıma Katkı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çumra’ya Konya’nın en büyük arıtma tesislerinden birini kuruyor. İlçenin 65 binlik nüfusunun atıksularını tekrar kazandırmak amacıyla yapılan bu tesis, hem çevreyi koruyacak hem de tarım alanlarına önemli katkılar sağlayacak. Başkan Uğur İbrahim Altay, son paylaşımında tesisin yapım aşamasını gösteren bir video paylaştı.

Baskan Altay Ve Mehmet Aydin

Gübre ve Arıtılan Su Tarım İçin Kullanılacak

Konya’daki atıksu tesislerinde gerçekleştirilen gübre üretimi büyük verim sağlamıştı. Benzer çalışmaların Çumra’daki arıtma tesisinde de yürütüleceği bildirildi. Arıtmadan elde edilen suyun tarım alanlarında kullanılması planlanıyor. Bu yatırım, bölgedeki tarım faaliyetlerine önemli bir katkı sağlayacak ve ilçenin ekonomik gelişimine destek olacak.

Çumra Atıksu Arıtma Tesisi

Çumra Atıksu Arıtma Tesisi, 9 bin 895 metreküp gün kapasiteli olmak üzere 2043 yılına kadar 71 bin 700 kişi baz alınarak yapılacak. Çumra ilçe merkezi, Alibeyhüyüğü, İçeri Çumra ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık sular Çumra Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak. Tesisin yapımı için toplam 157 milyon 320 bin Türk Lirası kaynak aktarılmıştı. 

Editör: Haber Merkezi