Bedelli askerlik ücreti memur maaş katsayısı ile hesaplanıyor

2024 yılında bedelli askerlik ücreti yüzde 50 zamlanarak 183 bin lira olacak. Bedelli askerlik ücreti, memur maaş katsayısı üzerinden hesaplanıyor. Yapılan açıklamalara ve asgari maaşlarının zam oranının belli olmasıyla birlikte bedelli askerlik ücretinin de zam oranı netlik kazanıyor.

Asgari ücret zammı bedelli askerlik ücretini de vurdu

Milyonlarca vatandaş pusmuş TÜİK’in 3 ocak tarihinde açıklayacağı enflasyon rakamlarını bekliyor. Yayınlanacak olan rapor doğrultusunda bir çok kaleme aynı oranda zam gelmesi bekleniyor.

Bedelli askerlik ücreti 2024'te yüzde 50 zamlanacak

Milliyet'in yaptığı habere göre, Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz Bedelli askerlik zammına ilişkin açıklamalarda bulundu:

"Bedelli askerlik ücreti, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın memur maaş katsayısı üzerinden 2024 ilk yarıyılı için yayınlanacak katsayılar doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bununla beraber yapılan hesaplamalar doğrultusunda enflasyon verileri ve memurlarımızda bulunan toplu sözleşme ile karma olarak hesaplanmaktadır. Buradaki zam oranını kabaca %50 olarak değerlendirmek mümkündür."

2023 yılında 122.351,04 TL olarak belirlenen bedelli askerlik fiyatı 2024 yılında tahminen yüzde 50 oranında gerçekleşecek bir yükselişle 183.526,56 TL olması bekleniyor.

Bu zam, bedelli askerlik ücretini ikiye katlamış olacak. Bedelli askerlik ücreti, 2023 yılında asgari ücretin yaklaşık 12 katıydı. 2024 yılında ise asgari ücretin yaklaşık 20 katı olacak.