Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya'ya dair önemli açıklamalarda bulundu. Uzun süredir Konya'nın gündeminde olan fabrikaların ve sanayi sahalarının şehir dışına taşınmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Konya Çimento Ne Zaman Taşınacak?

Merhaba Gazetesi'nde yer alan habere göre, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya Çimento Fabrikası'nın taşınmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 10 yıl önce Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak çalışmalarda bulunduğunu hatırlatan Pekyatırmacı, şunları söyledi:

100 bin ölçekli planlamalar yapıldı. Bu planlamalar yapılırken öngörüler ortaya konuldu. Ankara Yolu'nun sol tarafı, Konya Çimento'nun da içinde bulunduğu alanın tamamı, konut gelişme bölgesi olarak belirlendi. Uzun vadede Konya Çimento Fabrikası'nın kaldırılması da aslında gündemimizde. Bu, kısa vadede olacak bir iş değil. 50 yıllık bir periyotta artık burada Çimento Fabrikası'nın yeni bir yatırım yapmadan, kendine farklı bir bölgede yer belirleyip, burayı da tamamen boşaltacakları şekilde bir planlama yapmaları gerektiğini onlara ifade ettim.

Hazır Beton Tesisleri de Taşınacak

Pekyatırmacı, hazır beton tesislerinin bulunduğu bölge, Çimento Fabrikası ve gerisinde bulunan alanların tamamında uzun vadede bir dönüşüm gerçekleşeceğini söyledi. Dönüşümün ilk etabı eski sanayinin dönüşümüyle başlayacak ve zamanla tüm bölgeyi kapsayacak.

Konya Cimento

Konut Gelişme Bölgesi Olacak

Konya Çimento Fabrikası'nın ve diğer sanayi tesislerinin taşınmasıyla birlikte, Ankara Yolu'nun sol tarafında kalan alanın tamamı konut gelişme bölgesi olarak kullanılacak. Bu sayede Konya'nın şehir merkezine yakın bir bölgede yeni ve modern konutlar inşa edilecek.

Dönüşüm Zaman Alacak

Pekyatırmacı, fabrikaların ve sanayi tesislerinin taşınmasının zaman alacak bir süreç olduğunu, ancak uzun vadede Konya'ya büyük katkı sağlayacağını vurguladı.