Akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarında artışa gidildi. Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÖTV'ye 5 lira zam geldi...

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları  artırıldı. Karara göre kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseldi. Otogaz da ise 5,77 lira ÖTV alınacak.

Madeni yağlara da zam geldi!

Ayrıca benzol, tuluol, ksiol, solvent nafta gibi ürünler ile madeni yağlama ürünlerinin ÖTV tutarlarında da artışa gidildi. Söz konusu kararlar Pazar gününden itibaren geçerli olacak.

ÖTV kaç liradan kaç liraya çıktı?

Böylelikle, 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2 lira toplamda 7,52 lira, 98 oktan kurşunsuz benzininin özel tüketim vergisi ise litre başına 7,99 lira olacak. Motorinin litresi üzerinden 7,05 lira, LPG otogazda da 5.77 lira ÖTV alınacak.

Bugünden itibaren geçerli

Kararla, ÖTV tutarları motorinde ve benzinde litre başına 5 lira yükseltilmiş oldu. Düzenlemeden önce benzinden litrede 2,52 TL, motorinden 2,05 TL ÖTV alınıyordu. Bu artışların benzin ve motorinde pompa satış fiyatına yansımasın KDV'si ile birlikte 6 lirayı buldu. LPG’deki artış ise 5 lira oldu. Zamlı tarife 16 Temmuz 2023 Pazar gününden (bugün) itibaren geçerli olacak.

ÖTV artışından sonra akaryakıt fiyatları gece geç saatlerinse güncellendi. Dün 28 liradan satılan benzin 34 lira oldu. Motorin ise 26 liradan 32 liraya yükseldi. Tek kalemde 6 liralık bir zam, milyonlarca tüketici için de can yakıcı bir seviye oldu. LPG (Otogaz) da 4 liralık artışla 16 liraya dayandı.

Konya akaryakıt fiyatları

Konya’da litre benzin fiyatı: 34,86 TL

Konyaa motorin litre fiyatı: 33,30 TL

Konya LPG litre fiyatı: 14,03 TL

tp-akaryakit-fiyatlari

akaryakita-vergi-resmi-gazete-1

akaryakita-vergi-resmi-gazete-2

akaryakita-vergi-resmi-gazete-3

akaryakita-vergi-resmi-gazete-4

akaryakita-vergi-resmi-gazete-5

akaryakita-vergi-resmi-gazete-6