Konya başta olmak üzere son günlerde Konya, Malatya, Bingöl, Antalya, Elazığ ve Diyarbakır gibi pek çok bölgede üst üste yaşanan depremler, halk arasında endişe yaratıyor. Özellikle Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından aynı bölgede sırasıyla 4,8, 4,5 ve 4,2 büyüklüklerinde üç ayrı sarsıntının yaşanması, yer bilimcileri harekete geçirdi.

Türkiye'nin önde gelen bilim insanlarından biri olan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yaşanan bu üst üste depremlerle ilgili Twitter hesabından dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Özellikle depremlerin fay hattı dışında gerçekleşiyor olması, Prof. Dr. Görür'ü şaşırtmış durumda. Görür, yaptığı paylaşımda, "Bugün yine Malatya’da 4,3 ve 4,9 büyüklüğünde iki deprem var. Geçen günkü 5,2 ve 4,3 büyüklüğündeki depremleri ile hemen hemen aynı yerler. Buralara stres transferi olabileceği dolayısıyla bu tür depremlerin beklenebileceğini sizlere belirtmiştim. Bendeki haritada bu depremlerin olduğu yerde bir fay yok. Acaba bu depremler KD uzanımlı Doğanşehir fayının İkizce’ye doğru muhtemel uzantısı üzerinde mi meydana geliyor?" ifadelerini kullandı.

BUNLARI DA OKUYUN

- Konya'nın deprem risk bölgeleri

- Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

Yer bilimciler, bu tür olayları anlamak ve gelecekte benzer durumların önüne geçebilmek adına sürekli olarak verileri incelemeye devam ediyorlar. Prof. Dr. Görür'ün de işaret ettiği gibi, farklı fay hatları veya deprem tetikleyicileri, bazen beklenmedik bölgelerde depremlere neden olabilir. Bu nedenle bilim insanları, depremlerin nedenlerini ve olası etkilerini anlamak için yoğun çaba sarf ediyorlar.

Son yaşanan sarsıntılar, deprem gerçeğini bir kez daha hatırlatırken, ilgili kurumlar ve bilim insanları deprem riskini en aza indirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yaşanan depremlerin fay hatları dışında gerçekleşiyor olması, bilim dünyasını daha derinlemesine araştırmalara ve analizlere yönlendiriyor.

DURUM KONYA'DA DA AYNI

Konya'da Ağustos ayının başından bu yana onlarca deprem kayıtlara geçti. Orta ve küçük ölçekteki depremlerin ise fay hattının dışında olması da dikkat çekici bulundu.

konya-son-depremler

Öte yandan Konya'nın Beyşehir ilçesinde de yine aynı durum söz konusu.

konya-beysehir-son-depremler