Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Bina Kimlik Sistemiyle kolon kesme, kaçak kat çıkmanın önüne geçileceğini bildirdi.

Özhaseki, sosyal medya hesabından Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce 2021'de hayata geçirilen Bina Kimlik Sistemi uygulamasına ilişkin paylaşımda bulundu.

Konya'da yeni atamalar! Kaymakam ve Vali Yardımcılarında değişiklikler oldu Konya'da yeni atamalar! Kaymakam ve Vali Yardımcılarında değişiklikler oldu

Özhaseki, 144 bin binada "Bina Kimlik Sistemi"ne geçildiğini belirterek, "Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzce yapıların kontrolünü sağlamak amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak uygulamaya başladığımız ve belirli periyotlarla denetleyeceğimiz, 'Bina Kimlik Sistemi' ile kolon kesme, kaçak kat çıkma gibi durumların önüne geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

Vatandaşların telefonlarından QR kodları okutarak o bina hakkında genel bilgi sahibi olabileceğini, bina sakinlerinin ise e-Devlet üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabileceğini belirten Özhaseki, sisteme ilişkin videoya da paylaşımında yer verdi.

Bina Kimlik Sistemi, yapıların ruhsat bilgilerini, yapı denetim raporlarını, yapının teknik özelliklerini ve deprem risk derecesini içeren bir sistemdir. Binaların girişlerine asılan karekodlar sayesinde vatandaşlar, telefonlarından bu bilgilere erişebilirler.

Bina Kimlik Sisteminin yaygınlaştırılmasıyla birlikte, yapıların güvenliğinin artırılması ve vatandaşların bu konuda daha bilinçli olması hedeflenmektedir.

Editör: Haber Merkezi