Fahiş kiraya karşı yüzde 25 artış sınırı getiren hükümet, boş tutulan evlere de vergi artışı getirme hazırlığında. Türkiye genelinde boş tutulan evlerin bölge bölge haritası çıkarılacak, yüksek kira beklentisiyle boş tutulanların vergileri artırılacak.

Mal sahiplerinin yüksek vergi yerine, satış fiyatında veya kirada indirimi tercih etmesi sağlanacak. Kısa sürede hayata geçirilecek uygulama ile boş konut sıkıntısı yaşanan kentlerde, emlak vergi yükü artırılacak.

Erdoğan'dan ilk sinyal geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek kira ve konut fiyatlarıyla ilgili yeni adımlar atacaklarını ve ceza uygulayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni kapsayan ziyaretlerinin ardından Türkiye'ye dönüşünde uçakta açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hükümetin ekonomi politikaları nedeniyle hızla artan konut fiyatları ve kiralarla ilgili konuşan Erdoğan, ceza uygulayacaklarını söyledi ve boş evlere de vergi gelebileceği sinyali verdi.

Boş evlere vergiyi uygulayan ülkeler hangileri?

Bazı ülkeler, boş evler veya emlaklar için ek vergi uyguluyor. Bu tür vergiler, emlak piyasasını düzenlemek, emlak balonlarını önlemek veya boş evleri azaltmak gibi amaçlarla kullanılıyor. Kanada'nın Vancouver ve İngiltere'nin Londra gibi büyük şehirlerinde, boş evler veya ikincil konutlar için ek vergiler uygulandığı biliniyor.