Starbucks CEO'su Laxman Narasimhan: "Müşteriler ve Çin üzerindeki baskılar ve Orta Doğu'daki iş dünyasının diğer coğrafyalarda da bizi etkilemesi nedeniyle çok zorlu bir çeyrekti."

Ceza Kesilen Firmalar Hangileri? 2 Firmaya 7 Milyar Lira Ceza Ceza Kesilen Firmalar Hangileri? 2 Firmaya 7 Milyar Lira Ceza

Zorlu Çeyrek, Beklentilerin Altında Gelir

ABD'li kahve zinciri Starbucks, 31 Mart 2024'te sona eren ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, beklentilerin altında gelir ve artan boykotlar nedeniyle hisselerde sert düşüşe yol açtı.

  • Gelirlerde Yüzde 2 Düşüş: Starbucks, ocak-mart döneminde yıllık bazda yüzde 2 azalışla 8,6 milyar dolar gelir elde etti. Analistler ise şirketin bu dönemde 9,1 milyar dolar gelir sağlamasını öngörmüştü.
  • Boykotlar Etkisini Gösteriyor: Şirket yöneticileri, bir önceki çeyrekte satışlardaki yavaşlamayı, şirketin İsrail'e yönelik tutumunun 'yanlış algılanması' nedeniyle şirketi hedef alan boykotlara bağlamıştı. Bu durum, hisselerde de sert düşüşlere yol açmıştı.
  • Tüm Zamanların En Düşük Değeri: Starbucks hisseleri, dünkü işlemlerde yüzde 16 değer kaybetti ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana 35 milyar dolar değer kaybetti. Şirketin Nasdaq'ta işlem gören hisselerinin toplam piyasa değeri de 85 milyar doların altına geriledi.

Narasimhan Zorlukları Kabul Ediyor: Starbucks CEO'su Laxman Narasimhan, şirketin zor bir dönemden geçtiğini ve müşterilerden ve Çin'den gelen baskıların hisselerini olumsuz etkilediğini kabul etti. Narasimhan, "Eylem planları üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Ancak yatırımcıları sakinleştirmeye yönelik bu açıklama da işe yaramadı. Narasimhan'ın 10 dakikalık canlı yayını sırasında şirket hisseleri yüzde 5 daha değer kaybetti.

Boykotlar Devam Edecek Mi? Starbucks'ın İsrail'e yönelik tutumu ve boykotların devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Şirketin önümüzdeki dönemlerde nasıl bir performans göstereceği ise merak konusu.