Bursa Valiliği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) tarafından düzenlenen 4 Eylül'de İstanbul'dan başlayarak Kocaeli, Bursa, ve Eskişehir üzerinden 8 Eylül'de Ankara'da sona erecek olan yürüyüşüne karşı önlem aldı. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, yürüyüş ve açık hava toplantılarının 6 gün süreyle yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada, yürüyüşün genel kamu düzenini bozabileceği, toplumda infial uyandırabileceği, milli, vicdani ve insani değerlere dokunabileceği, toplumsal iç barışı tehdit edebileceği ve eylemi gerçekleştirecek gruplar ile vatandaşlar arasında sözlü ve fiziki provokasyonların yaşanabileceği öngörüsüne dayanarak bu yasağın alındığı belirtildi.

Bursa Valiliği, söz konusu yasak kararının, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. maddesi hükümleri doğrultusunda alındığını vurguladı. Bu kararla birlikte, 5 Eylül 2023 tarihinden itibaren 10 Eylül 2023 tarihine kadar, il sınırları içinde parklar, bahçeler, genel yollar, kamu binaları önü, sivil toplum kuruluşlarının önü ve umuma açık kapalı alanlarda toplantılar, yürüyüşler, basın açıklamaları, açlık grevleri, oturma eylemleri, stant-çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma ve yazılama gibi eylemler yasaklanmıştır.

Bu karar, TAYAD'ın yürüyüşünü engellemeyi amaçlayan bir önlem olarak alınmış olup, ilgili tarihler arasında Bursa'da benzer etkinliklerin düzenlenmesi yasaklanmıştır.