İstanbul Başakşehir'de dün görüntülenen ve büyük paniğe yol açan "kurtlar" Çekoslovak kurt köpeği çıktı.

Görüntülerde iki kurdun İstanbul'da Başakşehir sokaklarında dolaştığı görülüyordu. Bu görüntüler sosyal medyada da hızla yayılarak büyük paniğe yol açtı.

Ancak meğer o kurtlar kurt değil Çekoslovak kurt köpeğiymiş. Çıkan haberler üzerine bir açıklama yapan köpeklerin sahibi B.K., köpeklerin kendisine ait olduğunu ve görünüş itibarıyla kurda benzediğini söyledi.

cekoslovak-kopegi-yeni-detay

Köpeklerin sahibi B.K., "Köpeklerim Çekoslovak kurt köpeği. Bu cins köpekler, Alman çoban köpeği ve Karpat kurtunun çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmış. Hem yapısı hem de kürküyle bir kurdu andırırlar. Ancak bunlar kurt değildir. Köpeklerim çok iyi huylu ve sadıktır. Dışarıda gezdirirken tasmalarını takıyorum. Ancak dün tasmalarını takmayı unutmuşum. O yüzden sokaklarda serbest dolaşıyorlardı. Bu durum nedeniyle herkesten özür dilerim" dedi.

Çekoslovak Kurt Köpeği (Çekçe: Československý vlčák) hakkında

Çekoslovak Kurt Köpeği (Çekçe: Československý vlčák), 1955 yılında Çekoslovakya'da yetiştirilen bir köpektir. Alman Çoban Köpeği ve Karpat Kurtu'nun çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır.

cekoslovak-kopegi-yeni

Çekoslovak Kurt Köpekleri, güçlü, çevik, dayanıklı ve sağlam bir vücuda sahiptir. Hem yapısı hem de kürküyle bir kurdu andırırlar. Erkeklerin en düşük yüksekliği 65 cm, dişilerin ise 60 cm'dir.

Çekoslovak Kurt Köpekleri, cesur, korkusuz, aktif, oyuncu, sadık ve sevdiklerine bağlıdır. İyi bir bekçi köpeği olarak bilinirler.

Bu köpekler, çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Günde en az iki saat yürüyüş veya koşu yapmaları gerekir. Ayrıca, düzenli olarak tımar edilmeleri gerekir.

Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler

Çekoslovak Kurt Köpekleri, deneyimli sahipler için iyi bir seçimdir. Bu köpekler, doğru sosyalleşme ve eğitimle, sadık ve sevgi dolu bir aile üyesi olabilirler.

Çekoslovak Kurt Köpekleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli işlerde kullanılmaktadır:

  • Sınır devriyesi
  • Arama ve kurtarma
  • İzleme
  • Sürü gütme
  • Çeviklik
  • İtaat
  • Avcılık

Bu köpekler, hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyarılmak için bolca aktiviteye ihtiyaç duyar. Düzenli egzersiz ve eğitim, Çekoslovak Kurt Köpeklerini sağlıklı ve mutlu tutmanın anahtarıdır.

Editör: Haber Merkezi