Konya'nın Kardeş Şehrinde Petrol Heyecanı Konya'nın Kardeş Şehrinde Petrol Heyecanı

İstanbul Bahçeşehir'de 14 yıl önce yaşanan Münevver Karabulut cinayetinin faili olarak bilinen Cem Garipoğlu'nun mezarının açılma talebi Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi. Karabulut ailesinin yıllardır süregelen çabaları sonucunda, Cem Garipoğlu'nun öldüğüne dair iddiaların sorgulanması amacıyla yapılan başvuruya yönelik ret kararı, davayı tekrar gündeme getirdi.

Münevver Karabulut'un ailesi, uzun yıllardır Cem Garipoğlu'nun ölmediği ve kaçtığı iddialarını savunuyordu. Bu doğrultuda, mezarın açılması talebinde bulunmuş ve Adalet Bakanlığı'na başvurmuşlardı. Ancak Adalet Bakanlığı, yapılan başvuruyu inceledikten sonra mezarın açılmamasına karar verdi.

Cem Garipoğlu'nun intihar ettiği iddiasıyla cezaevine gönderildiği 2014 yılından bu yana Münevver Karabulut'un ailesi, bu olayın aydınlatılması ve gerçeklerin ortaya çıkması için mücadele ediyordu. Ancak daha önce savcılık tarafından da reddedilen talep, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi tarafından yapılan inceleme sonucunda da desteklenmedi. İnceleme sonucunda, Cem Garipoğlu'nun anne ve babasının DNA örnekleri ile ölüden alınan DNA profili arasında yüzde 99.99 oranında uyum tespit edildi.

Münevver Karabulut'un ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir, ret kararına itiraz ederek üst mahkemeye başvurmuş, ancak üst mahkeme de mezarın açılmasına izin vermemişti. Ardından Adalet Bakanlığı'na yapılan şikayet dilekçesi de sonuçsuz kaldı.

Bu son kararın ardından Münevver Karabulut'un ailesi, Cem Garipoğlu'nun ölümüyle ilgili süregelen belirsizlik ve iddiaların aydınlatılamamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Olayın detayları ve taraflar arasındaki hukuki mücadele, yıllardır gündemdeki yerini koruyor.