AK Parti Eski Milletvekili Metiner: Namerdlerden ve Sırtlanlardan Siyaseti Arındırmak Gerekli! AK Parti Eski Milletvekili Metiner: Namerdlerden ve Sırtlanlardan Siyaseti Arındırmak Gerekli!

Karapınar'da Seçim Sonuçlarına İtiraz Edilmişti

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Karapınar Belediye Başkanlığı yarışında Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li adayı İbrahim Önal, resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 44, CHP adayı Gönül Karabacak 42,76 oy aldı. Seçim sonuçlarına itiraz eden CHP İlçe Başkanı İlter Çoraklı, bazı sandıklarda tutanaklar ile zarflar arasında çelişkiler olduğunu, oy torbalarının mühürsüz taşındığını ve sandık kurullarının tutanakları boş olarak imzaladığını savunmuştu.

İl Seçim Kurulu da İtirazları Reddetti

CHP'nin önce ilçe seçim kuruluna, ardından da il seçim kuruluna yaptığı itirazlar reddedildi. İl Seçim Kurulu'nun kararında, CHP'nin ilçe seçim kuruluna yapmadığı itirazların değerlendirilemeyeceği, ilçe ve il seçim kuruluna yapılan itirazların içeriklerinin farklı olduğu ve sunulan belge ve delillerin iddiaları ispatlamak için yeterli olmadığı belirtildi.

CHP Kararı Temyiz Edecek

CHP Karapınar İlçe Başkanı İlter Çoraklı, il seçim kurulunun kararını temyiz edeceklerini açıkladı. Çoraklı, "Seçimlerde usulsüzlükler yapıldı ve bu usulsüzlükler seçim sonuçlarını etkileyecek boyutta. Bu kararı kabul etmiyoruz ve temyiz edeceğiz" dedi.

Hukuki Süreç Devam Edecek

CHP'nin temyiz başvurusunun ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) konuyu inceleyecek. YSK'nın kararı, Karapınar seçimlerinin sonucunu belirleyecek.