Yaşanan pandemi sonrası gelen kış mevsimin etkileriyle epideminin etkileri yaşanıyor. Bu durum da bulaşı sayısının artmasının önünü açıyor. Acil servislerde solunum yolu enfeksiyonu yaşayan kişi sayısı günden güne artıyor. Hal böyle olunca da pandemi döneminin en çok konuşulan isimlerinden olan Tevfik Özlü, kendine ait sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak velileri uyardı.

3 maddede Fobi nasıl ortaya çıkar 3 maddede Fobi nasıl ortaya çıkar

Prof. Dr. Tevfik Özlü, şu sözleri kullandı:

Şu sıra okula giden çocuğu olan ailelerde hastalık eksik olmuyor. Solunumyolu enfeksiyonlarının biri bitmeden, diğeri başlıyor. Öğretmenler, okul çalışanları da aynı durumda. Grip, RSV, rinovirüs, parainfluenza, COVID, diğer coronavirüsler, adenovirüs gibi pek çok virüs dolaşımda.

Bu tür enfeksiyonlarda kreşler, anaokulları ve ilkokullardan başlamak üzere okullar adeta fidelik işlevi görür. İlk aşamada öğrenciler kendi aralarında virüsü birbirlerine bulaştırırlar. Ardından okuldan evlere ve topluma ikinci dalga yayılır.

Bu zinciri kırmanın en etkili yolu; hasta olan, semptomu olan çocukların bir hafta evde izole olması ve okula gönderilmemesi.

Ancak okula, kreşe gidemeyen hasta çocukların, büyükannelere, büyükbabalara bırakılması enfeksiyonu risk gruplarına taşır. Bu yaş gruplarında enfeksiyon daha ağır ve komplike geçebiliyor. Torun sevgimiz, kırılma noktamız olmasın."