Fransız otomobil devi Renault, Türkiye pazarında önemli bir dönüşümü duyurarak adını yeni bir sayfa ile yazmaya hazırlanıyor. Yıllardır Dacia markası altında tüketicilere sunulan ve büyük bir beğeni toplayan SUV modeli "Duster", artık 2024'ün ikinci yarısından itibaren Renault'un çatısı altında olacak.

Konya'da iflas eden dev markanın fabrika binasını satın alan firma belli oldu Konya'da iflas eden dev markanın fabrika binasını satın alan firma belli oldu

Renault'un İstanbul'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, üst düzey yöneticilerin katılımıyla yapılan duyuruya göre, Dacia Duster artık Renault Duster olarak yoluna devam edecek. Bu adım, şirketin Türkiye'deki OYAK fabrikasına yapılacak devasa yatırımların bir parçası olarak öne çıkıyor.

Renault Group Türkiye CEO’su Jan Ptacek, yapılan açıklamada, "Bugün, 2027'ye kadar Bursa Oyak Renault Fabrikamızda yerlileştirmeyi planladığımız 4 yeni Renault modelini duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Bu modellerden üçü B ve C SUV segmentinde yer alacak ve özellikle C-SUV segmentinde yer alacak modelimizden biri, Renault Duster olacak. Bu yeni ürünlerle Türkiye'de SUV segmentlerinde liderliğimizi daha da pekiştireceğiz" dedi.

Ayrıca, 2024 yılından itibaren Türkiye'de yerlileştirilmesi planlanan 3 SUV arasında ilk sırada Yeni Renault Duster'ın yer alacağını belirten MAİS A.Ş. CEO’su Dr. Berk Çağdaş ise, "Yeni Renault Duster, önceki nesillerindeki başarıyı koruyacak. Duster dünya çapında 13 yılı aşkın sürede 1,7 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. Yeni modelimiz, bu başarıyı devam ettirecek" şeklinde konuştu.

Renault'un Türkiye'deki geleceğine yönelik yapılan açıklamalar, markanın elektrik dönüşümüne odaklandığını gösteriyor. Şirketin 2027 hedefine göre her üç Renault'dan birinin elektrikli olması planlanıyor. Bursa'daki fabrikaya yapılacak yatırımların büyüklüğü 400 milyon euroyu aşacak ve yeni nesil otomobiller için kullanılan platformun fabrikaya entegre edileceği belirtiliyor.

Renault'un açıklamalarıyla birlikte, OYAK fabrikasının küresel bir ihracat merkezi olacağı ve mevcut üretimin yüzde 75'ini Avrupa'ya ihraç ettiği bilgisi verildi. Fabrikanın önümüzdeki yıllarda 50'den fazla ülkeye ihracat yapması hedefleniyor.

Bu adımlarla Renault, Türkiye'deki varlığını güçlendirirken, yerli üretim ve teknolojik dönüşümle pazarında daha da etkin olmayı hedefliyor.

Editör: Haber Merkezi