İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum arasında geçmesi beklenen yarışta, DEM Parti'nin aday çıkarıp çıkarmayacağı merakla bekleniyor. İYİ Parti ise aday çıkardı. Metropoll Araştırma'nın Ocak ayı anketine göre, DEM Parti aday çıkarsa bile Ekrem İmamoğlu'nun seçimi kazanması muhtemel.

Metropoll'ün anketine katılanların yüzde 41.6'sı Ekrem İmamoğlu'na oy vereceğini söylerken, yüzde 38'i Murat Kurum'a oy vereceğini dile getirmiş. DEM parti adayına oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5.6, İYİ Parti adayına oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 2.9 oldu. Ankete katılanların yüzde 11.9'u da 'fikrim yok' demiş.

Konya'nın yakından tanıdığı o isim görevden alındı Konya'nın yakından tanıdığı o isim görevden alındı

Anket sonuçlarına göre, yalnızca Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum yarıştıklarında ise Ekrem İmamoğlu yüzde 46.7, Murat Kurum yüzde 39.1 oy alıyor. Bu sonuç, İmamoğlu'nun seçimi kazanmasının oldukça olası olduğunu gösteriyor.

İYİ Partililerin çoğu İmamoğlu'na oy verecek

Metropoll anketine katılan İYİ Partililerin yüzde 63.8'i Ekrem İmamoğlu'na yüzde 24.1'i ise kendi partisinin adayına oy vereceğini söylemiş. Bu sonuç, İYİ Partili seçmenin büyük bir kısmının İmamoğlu'nu desteklediğini gösteriyor.

DEM Partililerin çoğunluğu kendi partisine oy verecek

Ankete katılan DEM Parti'lilerin yüzde 61.7'si kendi partisine yüzde 34.8'i ise Ekrem İmamoğlu'na oy vereceğini söylemiş. Bu sonuç, DEM Parti'nin aday çıkarması halinde İmamoğlu'nun oy oranının düşebileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, Metropoll Araştırma'nın anket sonuçlarına göre, Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanma şansı yüksek görünüyor. Ancak DEM Parti'nin aday çıkarması halinde İmamoğlu'nun oy oranının düşebileceği ihtimali de bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi