Bursa'da Deprem Riski Arttı!

Ankara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin ortak çalışmasında Bursa’da daha önce bilinmeyen 95 kilometre uzunluğunda bir fay hattı keşfedildi. Kayapa-Yenişehir Fayı (KYF) olarak adlandırılan bu fay hattının, 7.3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

Deprem Fay Hatti

Fay Hattı Şehir Merkezinden Geçiyor!

Kayapa Deresi’nden Bursa-batı havzasına uzanan fay hattı, şehir merkezine Timsah Arena ile Şehir Hastanesi arasından geçerek ulaşıyor. Fay hattı, Kumluk alanı güneyinden ve Gürsu kuzeyinden geçerek Çataltepe kuzeyinde Bursa-Ankara yolu üzerinde kendini gösteriyor. Daha doğuya doğru Erdoğan mezarlık alanı ve Seymen kuzeyinden geçerek Yenişehir Ovası'na uzanıyor. Fay, Yenişehir havzası doğusunda Toprakdere Fayı ile birleşiyor.

Uzmanlar Uyardı:

Bursa’da tarihsel deprem kayıtlarına göre, son üç hasar yapıcı deprem 19 Nisan 1850, 28 Şubat 1855 ve 11 Nisan 1855 tarihlerinde meydana gelmiş. Uzmanlar, 1855 depremlerinin kaynağının Kayapa-Yenişehir Fayı’nın (KYF) batı bölümünde olduğunu ve bu bölümün günümüzde 6.5-6.8 büyüklüğünde deprem üretme kapasitesine sahip olduğunu değerlendiriyor. 1855 depremleri ile kırılmamış olduğu tahmin edilen KYF doğu bölümü ise günümüzde 6.9-7.3 büyüklüğünde deprem üretebilir.

Deprem Fay Hatti 2

Fay Hattı Sorgulama:

Evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamak için, e-Devlet ekranından AFAD'ın hizmeti olan Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması üzerinden kolayca fay hattı sorgulama yapabilirsiniz.