Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşanan depremler sonrasında deprem tahmini uzmanı Frank Hoogerbeets'in uyarıları, kamuoyunda merak konusu olmaya devam ediyor. Ancak, uzmanların bu tahminlere yönelik tutarsızlıkları dikkat çekiyor. Özellikle, Konya'da 1 Ağustos tarihinde meydana gelen ve korku dolu anlar yaşatan 5.0 şiddetindeki depremin ardından, Hoogerbeets'in tahminleri daha da fazla gündemde.

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından sismik hareketlilik hız kazandı. Adana'da peş peşe yaşanan depremler, halk arasında endişe yaratırken, Konya'daki son deprem ise özellikle dikkat çekti. Konya'da 1 Ağustos tarihinde yaşanan ve büyük korku salan 5.0 şiddetindeki deprem, Hoogerbeets'in uyarılarını daha da önemli hale getirdi.

BUNLARI DA OKUYUN

- Konya'daki depremi dolunay mı tetikledi?

Konya'daki deprem bize ne anlatıyor?

- Konya'nın deprem risk bölgeleri

- Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

Hoogerbeets, özellikle Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "23-24 Temmuz'daki gezegen geometrisi güçlü veya büyük bir sismik olayı tetikleyebilir. Yani bu öncül aktivite olabilir. Daha da fazla tetikte olun" ifadelerini kullanarak Ağustos ayını işaret etmişti. Bu tahminler, özellikle Konya'da yaşanan son depremin ardından daha fazla dikkat çekiyor.

Ancak, uzmanlar Hoogerbeets'in tahminlerinin genellikle belirsiz ve yuvarlak ifadeler içerdiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, bu tür tahminlerin güvenilirliği konusunda hala belirsizlikler bulunuyor. Konya'da yaşanan son depremin ardından da kamuoyunda Hoogerbeets'in uyarılarına karşı ihtiyatlı bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği vurgulanıyor.