Binlerce insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Malatya, Kilis ve Kahramanmaraş depremi "Asrın Felaketi" olarak adlandırıldı.

Türkiye'nin 81 ilinde yaraların sarılması adına büyük çalışma başlarken 6 Şubat tarihinden itibaren Milli yas ve seferberlik ilan edildi. Depremin yaşandığı bölgelerden olan Gaziantep ve depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş ile ilgili dikkat çeken bir detay akıllara geldi. Sosyal medya üzerinden paylaşılan takvim yaprakları, tüyleri diken diken eden bir detayı ortaya çıkardı.

MARAŞ, 7 ŞUBAT'TA KAHRAMAN UNVANINI ALDI

Depremin ardından dikkat çeken detaylar takvim yapraklarından geldi. Takvim yapraklarına bakıldığında Maraş'a Kurtuluş Savaşı'nda halkın gösterdiği mücadele sebebiyle 7 Şubat 1973'te TBMM tarafından Kahramanlık unvanı verilerek adının Kahramanmaraş olarak değiştirildiği görüldü. Kahramanmaraş'ta 6 Şubat tarihinde büyük depremlerin medyana gelmesi ve Kahramanmaraş'ın depremin merkez üssü olarak en fazla ölü, yaralı ve yıkımın yaşandığı yer olması dikkat çekti.

ANTEP, 8 ŞUBAT'TA GAZİ OLDU

Yine takvim yapraklarına bakıldığında, 8 Şubat 1921 tarihinde Antep'in Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği mücadeleden dolayı TBMM tarafından Gazi unvanı alarak adının Gaziantep olarak değiştirildiği görüldü.  6 Şubat tarihinde meydana gelen depremde etkilenen illerden biri olan Gaziantep'in de yine depreme yakın tarihlerde Gazi unvanı alması dikkat çeken detaylardan oldu.