Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı: Yıllık Enflasyon %75,45'e Yükseldi Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı: Yıllık Enflasyon %75,45'e Yükseldi

Yeni tip ehliyete geçiş için süre yıl sonunda dolacak ve 7 milyonun üzerinde sürücü ehliyet yenileme başvurusunda bulunmadı. Bu kişiler, 1 Ocak 2025'ten sonra ehliyetlerini yenilemek isterlerse ek ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Eski Tip Ehliyetler Geçersiz Hale Gelecek: 31 Aralık 2024'e kadar eski tip sürücü belgelerini yenilemeyenler, ehliyetlerini kullanırken yaptırımla karşılaşacak ve belgeleri geçersiz hale gelecek.

Ek Ücret Uyarısı: 1 Ocak 2025'ten sonra eski tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler, 2024 yılında B sınıfı ehliyetler için belirlenen 5 bin 165 liralık ücreti ödemek zorunda kalacak. Bu tutar 2025 yılı için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek.

Yetkililerden Erken Başvuru Tavsiyesi

Yetkililer, yıl sonuna kadar yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye ediyor.

Yeni Tip Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya "nvi.gov.tr" üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabiliyor.

Gerekli Belgeler:

  • Eski sürücü belgesi
  • 15 liralık başvuru ücreti
  • Yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporu
  • Son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf
  • Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adres

Adres Teslimi: Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin yurt içindeki istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebiliyor.