3 gündür kapalı olan piyasalarda Dolar yeni rekoruyla geri döndü 3 gündür kapalı olan piyasalarda Dolar yeni rekoruyla geri döndü

Eğer 1 lira olsaydı, ekonomik durum ciddi şekilde değişirdi ve birçok sektör bu değişiklikten etkilenebilirdi. İşte muhtemel etkileri:

  1. İthalat: Düşük bir kur, yurtdışından mal ve hizmetlerin daha ucuz hale gelmesine neden olurdu. Ancak, 1 liralık bir kur, ithalatın ciddi şekilde azalmasına neden olabilir çünkü yabancı para birimleriyle yapılan işlemler çok daha zorlaşır ve ekonomik olarak karlı olmaz.
  2. İhracat: İhracatçılar, ihracat ettikleri mal ve hizmetleri yabancı para biriminde satarken daha fazla para kazanabilirler. Ancak, 1 liralık bir kur, ihracatçıların gelirlerinin düşmesine neden olabilir, çünkü yabancı alıcılar için mal ve hizmetler daha pahalı hale gelir.
  3. Enflasyon: Düşük bir kur, ülkede fiyatları artıracak olan ithal mallarının ucuzlamasına neden olabilir. Ancak, 1 liralık bir kur, ithalatın azalmasına neden olacağından, bazı malların fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.
  4. Turizm: Düşük bir kur, turizmi teşvik edebilir çünkü ülke daha ucuz hale gelir ve turistler için cazip hale gelir. yabancı turistler Türkiye'ye gelirken daha az harcama yaparak Türkiye'de tatil yapmanın daha ucuz hale gelmesi muhtemel olabilir.