Kahramanmaraş merkezli depremlerin 3. gününde kapanan Borsada işlemlere verilen ara biterken, Dolar/TL 'de rekor seviye kaydedildi. Doların son haftada küresel piyasalarda değerlenmesi ve gelişen ülke paraları karşısında yükselişe geçmesinde ABD Merkez Bankası Fed’in bu yıl içinde 2 faiz artışı yapacağı beklentisinin artması etkili oluyor. Piyasaların tek faiz artışı beklentisini Fed Başkanı Powell, geçen haftaki konuşması ile yükseltti ve dolarda da dip seviyeden gelen toparlanma yeni haftanın başında da etkisini gösteriyor.

TL tarafında, ülkede yaşanan büyük felaketin ardından yaralar sarılmaya çalışılıyor. Depremin 3. gününde kapatılan borsa bugün tedbirlerle açılacak. Kurda dolardaki hareketliliğe bağlı yaşanan atakta bugün 19,30 zirvesi test edildi ve fiyat daha sonra 18,85'te dengelendi. Euro/dolar paritesinde 1,07 altına düşüşün yaşanması durumunda gelişen ülke kurlarında dolar baskısı artabilir. 1,10 seviyesine çıkan paritede Powell’ın açıklamalarıyla yaşanan düşüş etkisini sürdürüyor.

KONYA PİYASALARINDA DOLAR

Konya'da bazı döviz bürolarında dolar kuru 19,10 TL'ye satılırken alış fiyatı 18,98 TL oldu. Euro cephesinde ise sert hareket yok. Euro alış fiyatı 20,36 TL, satış 20,55 TL.

MEMİŞ'TEN FLAŞ AÇIKLAMA

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Ekonomi çökecek diyenlere kötü haber!" başlıklı yazısında çarpıcı ifadeler kullandı.

İşte Memiş'in TV100'deki o açıklamaları:

Karamsar tablo çizenler, depredolardan-tarihi-rekor-15-subat-2023