Dolar/TL, dünyanın pek çok ülkesindeki tatil nedeniyle işlem hacminin azalmasıyla birlikte yükselişini sürdürdü.

Piyasalarda bugün TBMM Dışişleri Komisyonu'nun İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin oturumu da takip edilecek.

Dolar/TL, küresel piyasalarda yükselişini sürdürerek 29,30'un üzerine çıktı. Bankalararası piyasada dolar/TL, 29,3105 ile tüm zamanların en yükseğine çıktı. Euro/TL ise 32,41 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL'deki yükseliş, dünyanın pek çok ülkesinde Noel tatili nedeniyle işlem hacminin azalmasıyla birlikte gerçekleşti. Dün birçok borsada işlem gerçekleşmezken, bugün başta New York borsası olmak üzere bazı borsalarda işlemlere devam edilecek.

Analistler, hafta boyunca işlem hacminin düşük seviyelerde kalmasının beklendiğini kaydederek, sığ piyasa koşulları nedeniyle fiyatlardaki olası dalgalanmaların daha geniş aralıklarda olabileceğini bildirdi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yıl izleyeceği politikalara ilişkin fiyatlamaların yüzde 85 ihtimalle martta faiz indirimine gidilebileceğini işaret ettiğini kaydeden analistler, hafta boyunca açıklanacak verilerden alınacak sinyallerin söz konusu öngörüleri değiştirebileceğini bildirdi.

Konya piyasalarında da rekorlar yeniden tazelendi. Piyasalarda dolar kuru 29,39 TL, euro kuru 32,41 TL'den satılıyor. Gram altın fiyatı 2.014 TL ve çeyrek altın da 3.410 TL'ye satılıyor.

Zile Döviz'in internet sitesinde yer alan veriler şu şekilde:

dolar-kuru-zile-doviz

Bugün TBMM Dışişleri Komisyonu'nun İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin oturumu da takip edilecek. Komisyon oturumunun 15.00'te başlaması bekleniyor. Türkiye, Macaristan ile birlikte İsveç'in NATO üyeliğini henüz onaylamayan son iki ülke arasında yer alıyor.