Eris Türkiye'de: Kapanma tekrar olacak mı? Eris Türkiye'de: Kapanma tekrar olacak mı?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de kök hücre nakli tedavisinde kullanılan "Defitelio" adlı ilacın sahte versiyonunun piyasada bulunduğuna dikkat çekti. DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Defitelio'nun hematopoietik kök hücre nakli (HSCT) terapisinde, sinüzoidal obstrüksiyon sendromu (SOS) olarak da bilinen şiddetli hepatik venöz-oklüzif hastalığın (VOD) tedavisinde kullanıldığı belirtildi.

Amerika'nın Sesi Türkçe'nin haberine göre, ilacın imalatçı firması sahte ürünlerin varlığını doğruladı. Şirket, sahte ürünlerin Britanya ve İrlanda paketiyle piyasada bulunduğunu, gerçek Defitelio'nun ise Alman ve Avusturya paketiyle satıldığını açıkladı. Ayrıca paket üzerindeki son kullanma tarihinin de sahte olduğunu ve ilacın raf ömrüyle uyuşmadığını belirtti. Seri numarasının parti 20G20A ile bağlantılı olmadığını ifade eden firma, Defitelio'nun Hindistan ve Türkiye'de pazarlama yetkisi olmadığını da vurguladı.

DSÖ'nün açıklamasına göre, şu ana kadar sahte Defitelio kullanımının yol açtığı herhangi bir olumsuzluğun rapor edilmediği belirtilirken, sahte ürünün güvenliği, steril olup olmadığı ve kalitesinin bilinmediği konusunda endişeler dile getirildi. DSÖ, tıbbi ürünlerin sadece yetkili ve ruhsatlı tedarikçilerden temin edilmesi gerektiğini vurgulayarak sağlık profesyonellerini ve hastaları bu konuda uyardı.

Sahte ilaçların kullanımı sağlık riskleri taşıdığı için, kamuoyunun bu tür uyarılara dikkat etmesi ve güvenilir kaynaklardan ilaç temin etmesi hayati önem taşıyor. DSÖ, sahte Defitelio konusundaki soruşturmanın sürdüğünü ve herhangi bir güncelleme olduğunda halkı bilgilendireceğini belirtti.