Konya'nın Çumra ilçesinde bulunan ve Anadolu'da bilinen ilk kentleşme modeli olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Çatalhöyük'te, Türkiye'nin en büyük ahşap kamu binası olan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, 21 Kasım Salı günü açılacak. Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katılacak.

4 bin metrekare kapalı alanıyla Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, ziyaretçilere Çatalhöyük ve 9 bin yıl önce insanların yaşamlarıyla ilgili önemli bilgiler sunacak. Merkezde, Çatalhöyük'ün tarihi, kültürü, mimarisi ve arkeolojisi hakkında bilgi veren sergi salonları, çok amaçlı salon, kütüphane ve kafeterya yer alıyor.

catalhoyuk-karsilama-merkezi-aciliyor-4

Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çatalhöyük'ün Anadolu'nun ve dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olduğunu belirterek, "Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin açılmasıyla, bu eşsiz mirasın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağız" dedi.

catalhoyuk-karsilama-merkezi-aciliyor-3

Ersoy, Çatalhöyük'te yürütülen kazı çalışmalarının da önemine değinerek, "Çatalhöyük'te yapılan son kazılarda, sokakların var olduğu ortaya çıktı. Bu bulgu, Çatalhöyük'ün kentleşmenin ilk örneklerinden biri olduğunu daha da güçlendiriyor" diye konuştu.

catalhoyuk-karsilama-merkezi-aciliyor-2

Çatalhöyük'te Yeni Kazılarda Sokaklar Ortaya Çıktı

Konya'da Şivlilik Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanacak Konya'da Şivlilik Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanacak

Çatalhöyük'te yürütülen kazı çalışmalarında, yeni bir mahalle ve sokaklar ortaya çıkarıldı. Kazı başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, yeni elde edilen verilere dayanarak Çatalhöyük'te sokak olgusunu tartışmaya açacaklarını ifade ederek, "Bu kadar büyük bir yerleşmede sokaksız bir yaşam alanının bulunmasının zor olacağını düşünüyoruz" dedi.

catalhoyuk-karsilama-merkezi-aciliyor-1

Türkcan, Çatalhöyük'ün dünyanın göz bebeği olduğunu dile getirerek, "Bugüne kadar saptanan alanın sadece yüzde 6'sının kazıldığı düşünüldüğünde, Çatalhöyük'ün ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğu daha iyi anlaşılıyor" diye konuştu.

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, Çatalhöyük'ün daha fazla ziyaretçi çekmesine ve UNESCO Dünya Mirası Listesindeki yerini daha da güçlendirmesine katkı sağlayacak.