Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin ve dünyanın gözbebeği Meke Gölü'nün ekolojik restorasyonunu gerçekleştirmek amacıyla önemli bir projeye imza atıyor. Karapınar Atıksu Arıtma Tesisi'nin hemen yanında inşa edilen Atıksu Geri Kazanım Tesisi, Meke Gölü'nün su seviyesini koruma ve göl çevresindeki yeşil alanları sulama konusunda kritik bir rol üstlenecek.

YÜZDE 75'İ TAMAM

Projenin birinci etabı yüzde 75 tamamlanmış durumda ve Karapınar Atıksu Arıtma Tesisi tarafından arıtılan atık sular, basınçlı kum filtrasyonu, aktif karbon filtrasyonu, ultrafiltrasyon ve ters ozmoz ünitelerinde daha fazla arıtılacak ve dezenfekte edildikten sonra Meke Gölü'ne iletilmek üzere hazırlanıyor.

meke-golu-proje

8500 METREDEN SU GELECEK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projenin Meke Gölü'ne 8.5 kilometre iletim hattı çekerek günlük 7 bin metreküp atık suyun aktarımını sağlayacağını belirterek, "İnşallah Meke Gölü'ne yeniden hayat vereceğiz" dedi.

BAKANLIK DESTEĞİ BÜYÜK

Başkan Altay ayrıca, projenin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın desteğiyle devam ettiğini ve geri kazanım tesisinin tamamlanmasıyla Meke Gölü'nün sadece ekolojisine değil aynı zamanda çevresine de olumlu katkılarda bulunacağını vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin bu önemli adımı, Meke Gölü'nün eski ihtişamına kavuşması ve çevresindeki doğal yaşamın korunması için umut vaat ediyor.