Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Çinli elektrikli araç üreticilerinin yükselişinden duyduğu endişeyi dile getirerek, ticaret engelleri konulmazsa küresel rakiplerini "yerle bir edebileceklerini" söyledi. Geçtiğimiz çeyrekte Warren Buffett destekli BYD'nin, daha uygun fiyatlı ve çeşitli ürün yelpazesi ile Tesla'yı geride bırakmasının ardından, Musk'ın bu açıklaması dikkat çekti.

Musk, analistlerle yaptığı kazanç çağrısı sonrasında, Çinli otomobil şirketlerinin rekabetçi yapılarına vurgu yaparak, herhangi bir ticaret engeli olmaması durumunda dünyanın diğer otomobil şirketlerinin büyük bir kısmını ortadan kaldırabileceklerini ifade etti. Aynı zamanda, "adil, hakkaniyetli ve açık bir iş ortamının sürdürülmesini" savunarak, rekabetin sağlıklı bir zeminde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

elektrikli-arac

Tesla'nın liderliğini korumak adına 2023'te başlattığı fiyat savaşının Çinli üreticilerle birlikte diğer firmaları da etkilediği gözleniyor. Tesla Model Y'nin yılın en çok satan otomobili olmasına rağmen, Çinli üreticilerin pazardaki etkileyici yükselişi devam ediyor. Musk, mevcut ürün gamıyla maliyet düşüşünün sınırına ulaştığını vurgulayarak, Tesla'nın 2025'in ikinci yarısında uygun fiyatlı -25.000 dolar- bir otomobil üreteceğini açıkladı. Bu aracın, kompakt bir crossover olan "Redwood" kod adını taşıyacağı belirtiliyor.

Ancak, Çinli markalar için de zorluklar devam ediyor. Çin'de faaliyet gösteren birçok elektrikli araç üreticisi, sadece bu yıl içinde 100'den fazla yeni model üretmeyi planlıyor. Çin pazarındaki doygunluk, küresel pazarda varlık gösteremeyen firmalar için zorlu bir süreci beraberinde getiriyor. Özellikle Çinli firmaların, marka bilinirliği nedeniyle Avrupa ve özellikle ABD pazarlarında ayakta kalma mücadelesi vereceği ifade ediliyor.