Finans kuruluşları ve bankalar maaşlara göre kredi veriyor. Emekliler de bu durumda kredi çekerken en çok zorlanan gruplardan birisi konumunda bulunuyor. Gelir sorgulaması sonrası tanımlanacak kredi miktarından çekinen emekliler de genellikle kredi çekemiyor.

PTT ise maaşını kurumdan alan emekliler için özel bir kampanya başlattı. Emekli vatandaşlar SMS yoluyla kredi başvurusu yapabiliyor. Burada kefil şartı da bulunmuyor. Maaşını PTT'ye taşıyan emekliler de bu imkandan kolayca faydalanabiliyor.

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? 8500 lira konuşuldu Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? 8500 lira konuşuldu

para

Uygun geri ödeme koşulları sayesinde de bütçeleri sarsılmadan kredi çekebilen emekliler kredi başvurusunu şu şekilde yapıyor:

- PTT bir boşluk T.C. Kimlik numarası yazıp boşluk bırak.
- 3050'ye SMS at.

Emekliler Ne Kadar Kredi Alabilir?

Emeklilerin en çok merak ettiği konulardan biri de en fazla ne kadar kredi alabilecekleridir. Bankalar tarafından emeklilere verilen en yüksek kredi genellikle emekli maaşlarının 10 ya da 15 katıdır. Emekli kişiler, en fazla 36 ay, yani 3 yıl vadeli kredi alabilirler. Ayrıca, emekli kişilerin aylık ödeme tutarı da emekli maaşlarına göre belirlenir. Maaşları ne kadar yüksekse, aylık ödeme tutarı da o kadar yüksek olacaktır. PTT şubeleri üzerinden, bazı bankalara başvuru yapılabilir. Bu bankalardan en bilineni, Aktif Bank'tır. Aktif Bank, diğer birçok banka gibi, emeklilere 36 ay vadeli kredi verir.