Memur ve Emekli Maaş Zammı Netleşti! Temmuz Enflasyonu Açıklandı Memur ve Emekli Maaş Zammı Netleşti! Temmuz Enflasyonu Açıklandı

Emeklilerin, 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde maaşlarına yapılacak olan yüksek zammı beklerken, gazeteci Cem Küçük'ün yaptığı hesaplama umutları kursa da gerçeklik oldukça farklı bir tablo çiziyor. Küçük, yapmış olduğu hesaplamada, en düşük emekli maaşına yapılacak olan zamın beklenenin altında kalabileceğini belirtti.

Cem Küçük, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Temmuz ayında yapılan %25’lik zamla hayal kırıklığına uğrayan emekliler, gözünü yeni yılda yapılacak zamma çevirdi. Kök maaş arttırılacak böylece 7,500 TL olan en düşük emekli aylığı da yükseltilecek. Enflasyon farkı ile refah payı eklendiğinde emekliye yapılacak olan zam % 50’yi bulacak." ifadelerine yer verdi.

Küçük'ün verdiği bilgilere göre, kök ücrete yapılacak zam, enflasyon payı ve refah payı eklenerek yapılacak %50'lik zamla en düşük emekli maaşına 3 bin 750 lira eklenmesi öngörülüyor. Ancak, Türk-İş'in açıkladığı ekim ayı açlık sınırının 13.684 Türk Lirası olduğu göz önüne alındığında, ocak ayında uygulanacak olan %50'lik zamla birlikte en düşük emekli maaşının 11.250 TL olacağı ve bu miktarın dahi açlık sınırının altında kalacağı belirtiliyor.

Emekliler, beklentilerinin altında kalacak olan zam miktarıyla ilgili endişelerini dile getirirken, 2024 seçimleri öncesinde emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zam konusunda belirsizlik devam ediyor.

Editör: Haber Merkezi